Ministerul Educației și Cercetării

Guvernul Republicii Moldova
A A A

Informaţii de contact :

Adresa:
        Piaţa Marii Adunări Naţionale nr. 1
    Casa Guvernului
  MD-2033 Chişinău
   Republica Moldova 

Tel. anticameră: +373 (0) 22 25 01 34

 cancelaria@mec.gov.md

 

LISTA DE  TELEFOANE

Nr. d/o

Numele Prenumele

Funcția

Nr. de telefon

e-mail

Conducerea Ministerului

1

Topală Anatolie

Ministru

25 01 34

anatolie.topala@mecc.gov.md

2

 

Secretar general al ministerului

22 76 20

 

3

 

Secretar de stat, domeniul educației

25 05 88

 

4

  

Secretar de stat, domeniul culturii

23 34 33

 

5

 Cazacu-Țigaie Adriana

Secretar de stat, domeniul cercetării

23 34 22

 adriana.cazacu@mecc.gov.md

6

 

Secretar de stat, domeniul tineretului și sportului

23 32 83

 

Cabinetul Ministrului

7

 

șef al cabinetului ministrului

23 32 89

 

8

 

consilier

 

 

9

 Elena Malanici

asistent

25 01 34

elena.malanici@mecc.gov.md

Direcția analiză, monitorizare și evaluare a politicilor

10

Cojocaru Tudor

șef Direcție

23 26 80

tudor.cojocaru@mecc.gov.md

11

Pavlov Ludmila

șef adjunct Direcție

23 24 15

ludmila.pavlov@mecc.gov.md

12

Bezu Angelina 

consultant principal

23 37 66

angela.bezu@mecc.gov.md

13

Gavriliță Galina

consultant principal

23 34 02

galina.gavrilita@mecc.gov.md

14

Crudu Maricica

consultant superior

23 80 61

maricica.crudu@mecc.gov.md

15

Doroșenco Mariana

consultant superior

23 38 82

mariana.dorosenco@mecc.gov.md

16

Crivițchi Alexandru

consultant

23 80 61

alexandru.crivitchi@mecc.gov.md 

Serviciul politici în domeniul relații interetnice

17

 

șef Serviciu

23 85 39

 

18

Belanciuc Iulia

consultant principal

23 85 39

iulia.belanciuc@mecc.gov.md

Serviciul audit intern

19

Gînu Andrei

șef Serviciu

54 23 19

andrei.ginu@mecc.gov.md

Serviciul probleme speciale

20

Chilaru Mihail

consultant principal

27 84 97

mihail.chilaru@mecc.gov.md

Direcția învățământ general

21

Crudu Valentin

șef Direcţie

23 34 60

valentin.crudu@mecc.gov.md

22

Goraş Mariana

șef adjunct Direcţie

23 32 12

mariana.goras@mecc.gov.md

23

Gaiciuc Valentina

consultant principal

23 33 83

valentina.gaiciuc@mecc.gov.md

24

Nikitcenko Ala

consultant principal

23 34 15

ala.nikitcenko@mecc.gov.md

25

Pagânu Victor

consultant principal

23 36 87

victor.paginu@mecc.gov.md

26

Lungu Corina

consultant principal

23 24 72

corina.lungu@mecc.gov.md

27

Marț Viorica

consultant principal

23 38 97

viorica.mart@mecc.gov.md

28

Tîrsînă Daniela

consultant principal

23 46 23

Daniela.tirsina@mecc.gov.md

29

Ceapa Valentina

consultant principal

23 22 84

valentina.ceapa@mecc.gov.md

30

Prisacaru Angela

consultant principal

23 27 85

angela.prisacaru@mecc.gov.md

31

Vrânceanu Maria

consultant principal

23 71 97

maria.vranceanu@mecc.gov.md

Direcția învățământ profesional tehnic

32

Gîncu Silviu

șef Direcție

23 33 51

silviu.gincu@mecc.gov.md

33

Rusnac-Frăsîneanu Magdalena

consultant principal

23 27 22

magdalena.rusnac@mecc.gov.md

34

Plamadeala Valentina

consultant principal

21 03 77

valentina.plamadeala@mecc.gov.md

35

Mereacre Victoria

consultant principal

23 36 91

victoria.mereacre@mecc.gov.md

36

Guitu Carolina

consultant superior

27 75 08

carolina.guitu@mecc.gov.md

37

Ceban Eudochia

consultant

23 57 37 

eudochia.ceban@mecc.gov.md

Direcția politici în domeniul învățământului superior

38

Velișco Nadejda

șef Direcție

23 24 43

nadejda.velisco@mecc.gov.md

39

Usaci Doina

consultant principal

23 32 13

doina.usaci@mecc.gov.md

40

Ciobanu Olesea

consultant principal

23 36 52

olesea.ciobanu@mecc.gov.md

41

Parhomenco Lilia

consultant superior

23 21 07

lilia.parhomenco@mecc.gov.md

42

Andronic Arcadii

consultant

23 24 64

arcadii.andronic@mecc.gov.md

Direcția politici în domeniul cercetării și inovării

43

Onofrei Aliona

șef interimar Direcție

23 44 49

aliona.onofrei@mecc.gov.md

44

Rusnac Alisa

consultant principal

21 27 01

alisa.rusnac@mecc.gov.md

45

Tretiacov Olga

consultant principal

21 27 01

olga.tretiacov@mecc.gov.md

46

 

consultant principal

21 27 01

 

47

Duhlicher Olga

consultant principal

23 27 46

olga.duhlicher@mecc.gov.md

48

Vacarenco Iulia

consultant principal

23 44 49

iulia.vacarenco@mecc.gov.md

Direcția cadrul național al calificărilor

49

Gherștega Tatiana

șef Direcție

21 03 78

tatiana.gherstega@mecc.gov.md

55

Condruc Viorica

consultant principal

23 45 00

viorica.condruc@mecc.gov.md

51

Isac Rodica

consultant principal

27 75 69

rodica.isac@mecc.gov.md

52

Gurmuzachii Ludmila

consultant

27 75 69

ludmila.gurmuzachii@mecc.gov.md

Direcția arte și industrii creative

53

Dabija Orest

șef Direcție

23 39 55

orest.dabija@mecc.gov.md

54

 Susarenco-Celac Olga

consultant principal

21 07 75

olga.susarenco@mecc.gov.md 

55

Boboc Serghei

consultant principal

23 40 28

serghei.boboc@mecc.gov.md

56

Derevici Adriana

consultant superior

23 21 05

adriana.derevici@mecc.gov.md

57

Plamadeala Ana

consultant superior

23 40 26

ana.plamadeala@mecc.gov.md

Direcția patrimoniu cultural

58

Pociumban Svetlana

șef Direcție

23 39 03

svetlana.pociumban@mecc.gov.md

59

Garconița Rita

consultant principal

23 80 67

rita.garconita@mecc.gov.md

60

Raileanu Maria

consultant principal

23 40 29

maria.raileanu@mecc.gov.md

61

Mischevca Mariana

consultant superior

23 80 13

mariana.mischevca@mecc.gov.md

Direcția tineret

62

Marin Marcel

șef Direcție

82 08 50

marcel.marin@ mecc.gov.md

63

Macarenco Larisa

consultant principal

82 08 66

larisa.macarenco@mecc.gov.md

64

Dumbrăveanu Aliona

consultant principal

82 08 59

aliona.dumbraveanu@mecc.gov.md

65

Savițchi Svetlana

consultant superior

82 08 65

svetlana.savitchi@mecc.gov.md

Direcția sport

66

Mutruc Petru

șef Direcție

25 04 97

petru.mutruc@mecc.gov.md

67

Iacub Ion

consultant principal

25 04 59

ion.iacub@mecc.gov.md

68

Onică Vasile

consultant principal

21 03 62

vasile.onica@mecc.gov.md

69

Mironov Liviu

consultant superior

27 74 64

liviu.mironov@mecc.gov.md

70

Ciutac Elena

consultant

27 74 64

elena.ciutac@mecc.gov.md

Serviciul învățare pe tot parcursul vieții

71

 Baleca Marcelina

șef Serviciu 

23 27 21

marcelina.baleca@mecc.gov.md 

72

 

consultant principal

23 22 04

 

73

Luca Ala

consultant principal

23 22 07

ala.luca@mecc.gov.md

Direcția management instituțional

74

Sobari Ion 

șef Direcție

 

ion.sobari@mecc.gov.md 

Secția resurse umane

75

Ghenciu Nicolae

șef Secție

23 27 62

nicolae.ghenciu@mecc.gov.md

76

Bostan Angela

consultant principal

23 35 64

angela.bostan@mecc.gov.md

77

Melenciuc Raisa

consultant superior

23 33 20

raisa.melenciuc@mecc.gov.md

78

Zubatîi Veronica

specialist principal

23 48 38

veronica.zubatii@mecc.gov.md

Secția financiar-administrativă

79

Soga Olga

șef Secție/ Contabil șef

21 07 74

olga.soga@mecc.gov.md

80

Mihăilă Valentina

consultant principal

23 38 60

valentina.mihaila@mecc.gov.md

81

Frunze Tamara

consultant principal

23 32 01

tamara.frunze@mecc.gov.md

82

Balan Rita

consultant principal

23 30 76

rita.balan@mecc.gov.md

83

Bîtlan Victoria

consultant principal

23 22 49

victoria.bitlan@mecc.gov.md

84

Țurcanu Alina

consultant principal

23 39 74

alina.turcan@mecc.gov.md

85

Grozav Mariana 

consultant principal

23 33 50

mariana.grozav@mecc.gov.md

86

Iacunina Tatiana

consultant superior

23 85 40

tatiana.iacunina@mecc.gov.md

87

Brașoveanu Silvia

consultant superior

23 40 24

silvia.brasoveanu@mecc.gov.md

88

Abașev Eugeniu

consultant superior

27 74 76

eugen.abasev@mecc.gov.md

89

Buciumaș Sergiu

consultant superior

23 37 73

sergiu.buciumas@mecc.gov.md

Serviciul  tehnologiei informației și comunicațiilor

90

Ciorici Corneliu

șef Serviciu

23 32 20

corneliu.ciorici@mecc.gov.md

91

Musienco Victoria

consultant principal

23 27 07

victoria.musienco@mecc.gov.md

92

 

specialist principal

23 57 33

 

Secția managementul documentelor

93

 Stegarescu Lucia

inspector superior controlul asupra executării hotărârilor

23 35 60

 lucia.stegarescu@mecc.gov.md

94

 

inspector superior controlul asupra executării hotărârilor

23 35 60

 

95

Grigorev Valentina

inspector asupra executării hotărârilor

( arhiva)

23 27 80

 

Secția juridică

96

Berghi Ana

consultant superior

23 36 78

ana.berghi@mecc.gov.md

97

Galan Doina-Cezara

consultant

27 50 55

doina.cezara.galan@mecc.gov.md

Serviciul informare și comunicare cu mass media

98

 

șef interimar Serviciu

23 80 02

 

99

Gonța Cristina

specialist principal

23 22 89

cristina.gonta@mecc.gov.md